Organizacje zrzeszające nurków – PADI

Z pewnością wszyscy zdajemy sobie sprawę, że nurkowanie jako aktywność wodna niesie ze sobą pewne ryzyko. Aby zminimalizować to ryzyko niezbędne jest dobre przeszkolenie. Licencja nurka to nie tylko kolejna karta w portfelu. To przede wszystkim dowód, że przeszliśmy szkolenie i mamy umiejętności wymagane przy nurkowaniu na danym poziomie.

Ostatnio pisałem o tym jak to jest być pod wodą – jak to jest nurkować? Postanowiłeś więc bardziej zainteresować się tematem i być może nawet zdecydowałeś się wziąć udział w kursie nurkowania. I tutaj pojawia się pytanie w jakiej organizacji rozpocząć swoją podwodną przygodę? Jest ich wiele i każda ma swoje plusy oraz inne systemy szkolenia przyszłych nurków. Zacznijmy od najbardziej popularnej:

Organizacja nurkowa PADI
Organizacja nurkowa PADI

PADI – Professional Association of Diving Instructors

PADI zrzesza profesjonalistów w nurkowaniu już od 1967 roku. To właśnie ta organizacja jako pierwsza na świecie wprowadziła ustandaryzowaną metodę szkoleniu nurków. Dzięki takiemu podejściu mamy gwarancję, że poziom wiedzy adeptów jest taki sam, bez względu na miejsce szkolenia. Łatwy i przyjemny sposób przedstawiania wiedzy pozwolił na popularyzację nurkowania jako rekreacji dostępnej dla wszystkich.

Specjalizacje nurkowe – rób to co kochasz!

Kolejnym dobrym pomysłem było stworzenie odrębnych specjalizacji nurkowych. Dzięki temu po opanowaniu ogólnych zasad przebywania pod wodą, możemy rozwijać swoje umiejętności w kierunkach, które nas najbardziej interesują. Może to być np. nurkowanie w zalanych wrakach, nurkowanie nocne, ale również ochrona raf koralowych, czy też rozpoznawanie fauny i flory.

I tak po kursie podstawowym Open Water Diver możemy zdobyć następujące specjalizacje:

 1. Nurkowanie na wysokości
 2. AWARE – Identyfikacja ryb
 3. Nurkowanie z łodzi
 4. Nurkowanie ze skuterem
 5. Nurkowanie w prądzie
 6. Nurkowanie w suchym skafandrze
 7. Nurkowanie na wzbogaconym powietrzu (nitroxie)
 8. Specjalista sprzętowy
 9. Nurkowanie wielopoziomowe i z komputerem
 10. Nurkowanie nocne
 11. Doskonała pływalność
 12. Podwodny przyrodnik
 13. Podwodna nawigacja
 14. Podwodna fotografia
 15. Podwodne filmowanie
 16. Projekt AWARE
 17. Ochrona raf AWARE

Natomiast po kursie zaawansowanym Advenced Open Water Diver otwierają się jeszcze możliwości specjalizacji:

 1. Nurkowanie wrakowe
 2. Nurkowanie głębokie
 3. Nurkowanie pod lodem
 4. Nurkowanie jaskiniowe
 5. Poszukiwanie i wydobywanie
System PADI stopni nurkowych
System PADI stopni nurkowych https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=12165127

Taki podział gwarantuje, że każdy znajdzie coś dla siebie i jednocześnie, że niezbędna wiedza będzie nam dostarczana w łatwo przyswajalnych pakietach, bo przecież celem jest przebywanie pod wodą, a nie w klasie. Nie można również zapominać, że instruktor nurkowania będzie najlepszą osobą, jeżeli chodzi o rady dotyczące zakupu sprzętu, czy też miejsc nurkowych.

Dlaczego potrzebujesz profesjonalnego szkolenia nurkowego?

Czy jednak konieczne są nam szkolenia w centrach nurkowych? Może nurkowania nauczy nas po prostu kolega? Nasz przyjaciel może być świetnym nurkiem, ale czy jest przygotowany do nauczania? Nie chcesz oszczędzać na swoim bezpieczeństwie i jakości szkolenia. Nie zastanawiaj się więcej, czy warto. Niech licencja nurka będzie Twoim następnym celem!

nurkowanie Tajlandia system PADI
Nurkowanie w Tajlandii w system PADI

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *