Jak to jest nurkować?

Niestety ewolucja nie wyposażyła nas w skrzela, czy inne organy umożliwiające oddychanie pod wodą. Jednak wyposażyła nas w rozum oraz nieposkromioną chęć odkrywania i ciągłego przesuwania własnych horyzontów. Ta wielka chęć do eksploracji zaprowadziła człowieka również pod wodę. Zajęcie z początku bardzo ekstremalne i wymagające odwagi, przerodziło się w bezpieczny i ekscytujący sposób spędzania wolnego czasu. Nurkowanie rekreacyjne, bo o nim mówimy, jest dziś sportem bardzo bezpiecznym i przeznaczonym właściwie dla każdego.

Oczywiście na początku musisz poznać zasady teoretyczne nurkowania oraz zasady na jakich działa sprzęt do nurkowania. Nie chciałbyś jeździć samochodem bez wcześniejszego szkolenia na placu manewrowym, tak też nie chcesz próbować nurkowania na własną rękę. Organizacje skupiające instruktorów nurkowania nieustannie dbają o poziom szkolenia. Prowadzone są również badania naukowe dotyczące wpływu nurkowania na zdrowie ludzkie. Dzięki temu coraz więcej wiemy o wpływie ciśnienia na nasze ciało, co przyczynia się do jeszcze większego bezpieczeństwa i komfortu każdego nurka.

Najbardziej uznawane organizacje nurkowe na świecie to m.in.: PADI, SSI, CMAS. Przy wyborze organizacji w jakiej zechcemy poznać tajniki nurkowania, warto kierować się jej rozpoznawalnością. Bardzo ważne jest, aby Twój certyfikat nurka był honorowany na całym świecie, gdzie tylko zechcesz zanurkować. To da Ci gwarancję, że bez przeszkód będziesz mógł zanurzyć się w dowolnym miejscu na Ziemi.

Stary nurek
Nurkowanie kiedyś nie było proste…

Więc, jak to jest tam pod wodą?

Z pewnością tego uczucia nie da się porównać do niczego innego. Cisza i spokój jaki znajdziesz tam na dole, jest wyjątkowy i nieporównywalny. Można powiedzieć, że doświadczysz czegoś podobnego do spaceru w kosmosie, a Twoje ciało będzie nieważkie. Warto wspomnieć, że astronauci przed misjami w kosmosie, ćwiczą właśnie pod wodą. Te warunki są najbliższe warunkom panującym w czasie misji kosmicznej. Ilu znasz ludzi, którzy byli w kosmosie? Dzięki nurkowaniu możesz być w takim „mikrokosmosie”.

Czy nurkowanie jest niebezpieczne i co z tymi rekinami?

To chyba najczęstsze pytanie dotyczące nurkowania. Oczywistym jest, że środowisko wodne nie jest naszym środowiskiem. Jesteśmy tam tylko gościem, który wpadł z krótką wizytą. Nie wolno nam o tym zapominać, szczególnie w kontaktach z podwodną florą i fauną. Żadne zwierze nie żyje po to, aby na Ciebie polować! Musisz jednak pamiętać, że w sytuacji zagrożenia może przyjąć pozycję defensywną. Najważniejszą zasadą jest patrzeć, ale nie dotykać. W ten sposób masz nikłe szanse na kontakt z wkurzoną rybą. A rekiny? Bardzo bym sobie życzył spotkać jednego z nich choć raz!

Nurkowanie w Tajlandii z polskim instruktorem
Sprzęt do nurkowania

Co jeśli zabraknie mi powietrza?

Jako, że nie mamy możliwości oddychania pod wodą, musimy zabrać tam ze sobą niezbędne powietrze. Do tego właśnie służy butla ze sprężonym powietrzem. Zapas powietrza nie jest oczywiście nieograniczony, dlatego też na kursie nurkowania nauczysz się jak kontrolować zapas powietrza oraz jak zaplanować całe nurkowanie. Musisz jednak pamiętać, że postępując zgodnie z zasadami nie ma możliwości, aby Twoje powietrze się nagle skończyło.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *